Banany to popularne owoce, spożywane na całym świecie. Chociaż kojarzą nam się ze słodkim smakiem i miękkim miąższem to musimy mieć na uwadze, że rodzina bananowców obejmuje aż 70 różnych gatunków!
Nie wszystkie z nich przypominają banany deserowe, które znamy ze sklepów. Niektóre z nich mogą być twarde, lekko kwaśne lub nawet pikantne. Banan jest produktem całorocznym, co oznacza że możemy go kupić niezależnie od pory roku. Jest przede wszystkim składnikiem smoothie, ciast i sałatek owocowych, jednak sporo osób spożywa go po prostu w formie przekąski między posiłkami.
Historia bananów
Pierwsze banany były hodowane 6-8 tys. lat p.n.e na terenie dzisiejszej Papui-Nowej Gwinei. Wcześnie poznali je także rolnicy, pochodzący z Azji. Ówczesne owoce cechowały się dużymi, twardymi pestkami. Dopiero skrzyżowanie odmian Musa acuminata i Musa balbisiana pozwoliło na uzyskanie banana, którego znamy dzisiaj. W 1870 r. podróżnik Lorenzo Dow, w trakcie swojej wyprawy na Jamajkę odkrył tamtejszą odmianę banana Gros Michel, która cechowała się elastyczną skórką, delikatnym miąższem i trwałością. Uznawano je za najlepsze banany świata, jednak panująca w XX w. choroba panamska doprowadziła do ich zaniku. W ich miejsce pojawiła się azjatycka odmiana Cavendish, którą jemy do dzisiaj.
Składniki odżywcze w bananach
Banany, podobnie jak większość owoców, są bogate w witaminy, przede wszystkim C, B6, A, E i K. Zawierają także bardzo dużo potasu, w 100 gramach banana znajduje się aż 360 mg tego składnika odżywczego. Dodatkowo są bogatym źródłem magnezu, wapnia, jodu, żelaza i fosforu. Znajdziemy w nich również pektynę, przeciwutleniacze, probiotyk i karotenoidy. Znane są też z tego, że dodają natychmiastowego zastrzyku energii. Spożywanie produktu o tak zróżnicowanym profilu odżywczym, może przynieść naprawdę wiele korzyści. Banan kwalifikuje się do owoców wysokokalorycznych, w zależności od wielkości dostarczają od 90 do 150 kalorii. Należy jednak mieć na uwadze, że tylko kilka z nich pochodzi z tłuszczu, a węglowodany w postaci fruktozy są błyskawicznie rozbijane przez organizm.
Co zrobić z banana?
Banany przede wszystkim znane są z deserów, bardzo dobrze komponują się z czekoladą, karmelem czy kakao. Wykorzystuje się je również do przygotowania koktajli owocowych, są też podstawowym składnikiem smoothie bowli. Jeżeli chcemy przygotować zdrowy, dietetyczny deser warto na ich bazie zrobić sałatkę owocową z jogurtem naturalnym. Sprawdzą się także do przygotowania dietetycznego omletu czy placuszków.
Należy pamiętać o tym że bananów nie przechowuje się w lodówce, ale w temperaturze pokojowej. Kiedy chcemy zatrzymać ich dojrzewanie warto przykryć je folią aluminiową.