Naturalny kosmetyk zwykle będzie się kojarzyć z czymś pozbawionym wszelkich dziwnych dodatków, nie tylko sztucznych barwników i aromatów, ale też i konserwantów. Czy jednak w jego składzie rzeczywiście za każdym razem zagoszczą jedynie jakieś naturalne roślinki – zioła, olejki i ekstrakty? Ano okazuje się, że nie do końca, albowiem nawet kosmetyki naturalne mogą zawierać konserwanty. Jeżeli na którymś z pierwszych miejscu w ich składzie pojawi się woda, dodatek konserwantu stanie się wprost niezbędny. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie kosmetyki „świeże”, cechujące się bardzo krótkim terminem ważności, przeznaczone do wykorzystania ich w ciągu dosłownie paru dni.
O kosmetykach naturalnych
Jeżeli kosmetyk ma w sobie wodę, musi także mieć w sobie chociażby niewielki dodatek jakiegoś dobrego konserwantu, albowiem bez niego jego trwałość na pewno nie byłaby zadowalająca. Oczywiście musisz czytać składy kosmetyków, aby to wiedzieć – sprawdź więcej tutaj: https://www.femine.pl/czytanie-skladow-kosmetykow-najskuteczniejszym-sposobem-na-dbanie-o-siebie/. Konserwant przedłuża datę przydatności do użycia. Dzięki niemu kosmetyk jest bezpieczny nie przez dzień czy dwa, a przez tygodnie czy wręcz miesiące, dzięki czemu nie ryzykuje się tym, że w momencie nakładania go na skórę jakimś cudem będzie on przeterminowany (mało kto kontroluje daty ważności używanych produktów). Warto jednak zaznaczyć, że konserwanty trafiające do kosmetyków naturalnych są jednak inne niżeli te, które spotyka się w kosmetykach konwencjonalnych. Są one oczywiście znacznie łagodniejsze, delikatniejsze i zarazem bezpieczniejsze. Muszą spełnić konkretne wskazane wymagania, zanim producent otrzyma zgodę na umieszczenie ich w produkcie, który chce określić mianem „naturalny”.
O jeszcze jednej rzeczy trzeba jednak pamiętać. Nawet jeśli naturalne kosmetyki mają w sobie konserwanty, wciąż w wielu przypadkach będą mieć one krótszy czas przydatności do użycia niżeli bardzo podobne kosmetyki syntetyczne, o dosłownie tym samym działaniu. Naturalne kosmetyki nie mają niestety aż tak silnego działania. Potrafią oczywiście polepszyć trwałość produktu, ale nigdy nie zrobią tego w jakiś znaczący sposób.